Pravidla 2017/2018

OBECNÁ USTANOVENÍ

Smyslem ligy je hrát utkání v přátelském duchu, a to mezi týmy podobné výkonosti. Proto byla přijata následující ustanovení.

• Soutěž je určená pro amatérské hokejisty a neaktivní registrované hráče starší 18 let (mladší pouze na výjimku).
    • Za neaktivního hráče se považuje takový, které se nezúčastnil v posledních 2 sezónách žádného soutěžního utkání v nižších soutěžích (krajská soutěž mužů, krajská liga mužů, krajská liga juniorů, liga staršího dorostu).
    • V případě že hráč nastupoval v jakékoliv vyšší lize, musí tato pauza činit minimálně 5 sezón.
    • Výjimku tvoří hráči starší 40 let a brankáři, kteří mohou nastupovat ve Frýdlantské hokejové lize, jako hráči v poli.
    • V případě, že hráč nesplňuje definici neaktivního hráče, může požádat vedení ligy o výjimku. Ta však musí být schválena jednohlasně všemi zástupci vedení ligy.
  • Účastníkem Frýdlantské hokejové ligy (dále jen FHL) jsou týmy o maximálním počtu 25 hráčů a 2 brankařů.
    • Každý tým odevzdá nejdéle před prvním zápasem vyplněnou soupisku.
  • V čele týmu stojí kapitán, který zastupuje své mužstvo při jednání vedení ligy.
  • Vedení ligy se skládá z kapitánů jednotlivých týmů a pořadatelů soutěže.

HERNÍ PRAVIDLA

• Soutěž se hraje dle aktuálně platných pravidel IIHF, se dvěma základními výjimkami.
  • Za následující vyšší tresty – trest do konce utkání, pětiminutový trest + trest do konce utkání, trest ve hře následuje zákaz činnosti hráče na  3 následující soutěžní utkání (včetně play off).
  • Za fyzické napadení rozhodčího se automaticky uděluje doživotní zákaz ve Frýdlantské hokejové lize.
  • Slovní napadání rozhodčího bude řešeno na jednání vedení ligy, přičemž bude udělen adekvátní trest – zákaz startu na jedno utkání až po zákaz startu na celou sezónu.

HRACÍ SYSTÉM

• Liga se hraje systémem „každý s každým“, a to ve dvou kolech, po kterém bude následovat play off na dvě vítězná utkání. V případě lichého počtu účastníku odehraje poslední a předposlední tým základní části předkolo play off.
  • Určujícím kritériem pro postavení týmu v tabulce je počet získaných bodů. V případě rovnosti se přihlíží k vzájemným utkáním, dále ke skóre a počtu vstřelených branek.
  • Za výhru se udělují 2 body. V případě remízy získá každý tým 1 bod.
  • Hlavním hracím dnem jsou čtvrtky od 20:15. Občasným hracím dnem jsou pátky od 20:00 a soboty od 17:00.
  • Jedno utkání trvá 60 minut čistého času, přičemž je rozděleno na 3 třetiny po 20 minutách. Před zápasem je týmům umožněno 5 minutové rozbruslení, tak aby samotný zápas začal ve 20:20.
  • V průběhu utkáni se provádí pouze jedna úprava ledové plochy, a to po první třetině.

FINANCE A ROZHODČÍ

• Každé utkání řídí dva rozhodčí, přičemž oběma přísluší stejné pravomoci.
  • Měřením času je pověřen časoměřič, který zároveň zapisuje góly, asistence a vyšší tresty do oficiálního zápisu. Otevírá také dvířka na trestnou lavici.
  • Po každém zápase je tým skrze kapitána povinen uhradit polovinu finančních nákladů na proběhlé utkání.
  • Finanční náklady pro jeden tým se skládají z pronájmu ledové plochy (1 050 Kč), pronájmu kabiny (300 Kč) a platby za rozhodčí (400 Kč). Celkově tedy po utkání uhradí každý tým u ledařů 1 750 Kč.
  • Finanční odměna pro jednoho rozhodčího činí 300 Kč. Odměna pro časoměřiče 200 Kč.